Akvarijní stolek

Před časem jsem publikoval návod na výrobu akvarijního stolku. Jelikož byl článek velice populární, rozhodl jsem se ho opět umístit i na tento web pro případné zájemce. Článek je staršího data, někde z roku 2008. Postupy jsou samozřejmě stejné, jen se asi liší ceny, a předpokládám, že směrem nahoru.

Motivace

Co se týče stolku pod akvárium, jsem se rozhodl si ho udělat sám. Takový stolek, viz obrázek níže, vyjde na cca 5.000 Kč. Já si ho sám udělám do 1.500,–Kč. Je to jednoduché, stačí si nakreslit, jak bude stolek vypadat, naplánovat, kde co bude, vyměřit desky a nechat si je nařezat v OBI. Výhodou je, že v OBI Vám započítají jen m2 za dřevo, které si kupujete, nemusíte kupovat celou tabuli lamina.

Akvarijní stolek RIO 300

Akvarijní stolek RIO 300

Rozpočet

 • Laminátovaná dřevotříska 3,826 m2 – 1.144,– Kč (á 299,–kč/m2)
 • Nažehlovací hrany 4ks(5m/ks) – 140,–Kč (á 35,–kč/ks)
 • Vrut Konfirmát 7×50 56ks – 48,– Kč (á 0,85kč/ks)
 • Kluzáky 8ks – 129,– Kč (á 16,10kč/ks)
 • Pant naložený 4ks – 30,– Kč (á 7,50kč/ks)
 • Úchytky 2ks – 59,– Kč (á 29,30kč/ks)
 • Vruty na panty 3,5×16 16ks – 2,–Kč (á 0,10kč/ks)

Celková cena 1.552,- Kč vč. DPH. Dřevo koupeno v OBI, zbytek v Keny, přímo prodejna pro stolaře, paní byla tak milá, že když mě viděla už asi po páté, tak mi pak vše prodala za velkoobchodní ceny.

Nářadí

 • Metr (používejte jen jeden, každý metr měří trochu jinak)
 • Truhlářské upínáky (aby dirky byly čistě vyvrtané)
 • Vrták pro konfirmáty nebo vrták 5mm a 7mm a 10mm pro zahlobení hlavičky vrutu
 • Vrtačku (já to celé zvládl s AKU, ale 2 baterie na střídačku)
 • Vrták 35mm na panty, nebo si je nechte vyhloubit v OBI za 20,–Kč/ks
 • Imbusový klíč na konfirmáty (existují i na křížový šroubovák)
 • Žehličku na hrany

Původně jsem výrobu nábytku okoukal na internetu. Potom jsem si nakoupil nářadí, staré skříně, které jsme měli na vyhození, jsem rozebral na desky, ty jsem si nařezal a udělal z nich botník do sklepa. Při tomto cvičném pokusu o výrobu nábytku jsem si vyzkoušel, jak se dřevo a nářadí chová a na co si mám dát pozor. Potom jsem naplánoval skříň do chodby na míru, nechal nařezat desky a pustil jsem se do prvního kusu nábytku. Vše dopadlo OK. Takže další na řadě byl stolek.

Postup výroby

Nejdříve je mít přesný nákres, jak bude stolek vypadat a rozpis desek, které je třeba nechat nařezat, třeba v OBI. Pro upozornění: první rozměr je vždy po létech, druhý je přes léta. Takže rozmyslete si, jak je chcete, okoukejte každý kousek nábytku doma. Já vše dělal z lamina 18mm, běžně k dostání v OBI.

Tak máme desky a teď je třeba nažehlit hrany, ořezat, obrousit. Ořezávaní hran provádějte speciálním nožíkem, viz obrázek, s ním to jde jak po másle.

Nařezané lamino desky

Nařezané lamino desky

Ořezávaní hran

Ořezávaní hran

Další krok je přesně si na desku nakreslit, kde budete vrtat. Na delší hranu desek jsem vrtal 3 díry, na kratší strany 2 díry. Pro spojování jsem používal tzv. konfirmát, existuje pro něj speciální vrták.

Rozkreslení vrtání

Rozkreslení vrtání

Nezapomeňte si stahováky pod desku chytit jinou desku. Neodloupne se vám kus desky při vrtání ze spodu.
No a pak už jenom spojujete a spojujete, a když Vám to nesedí, špatně jste měřili. Můžu říct, že času mi to zabralo dobrých 12 hodin čistého pracovního času. Ale ten pocit je nenahraditelný.

Vrtání dírek

Vrtání dírek

 

Spojování desek

Spojování desek

Spojování desek

Spojování desek

Otvor pro hadice

Otvor pro hadice

Hotový akvarijní stolek

Hotový akvarijní stolek

Rada na závěr

Co dodat? Doporučuji v OBI nebo jiném marketu nasbírat kousky lamina zdarma jako vzorky a otestovat si vše od pantů, přes úchytky po vrtání vrutů, aby jste vychytali všechny mouchy. Při výrobě stolku se Vám to vrátí, nebudete mít nemilá překvapení.

A hlavně přesně měřte, všechno si značte a raději 3× promyslete. Výsledek Vás bude těšit mnohonásobně více než kdyby jste si ho koupili.

Odkazy