Vlastní server – NAS4Free

V dnešní době má každý uživatel stále více dat, využívá spoustu služeb, nutností zálohování je již tisíckrát zmíněna a klade se na to velký důraz. A tak potřeba malého centrálního uložiště (serveru) je pomalu nutností. Na trhu existuje celá řada NAS serverů. Výhodou je, že systém je již nainstalován, stačí přidat disky a začít nastavovat požadované služby. Pokud chcete docela solidní řešení pro více disků, docela se plácnete přes kapsu. Já volil řešení na malém serveru od HP a do něj jsem nahrál NAS4Free aplikaci na FreeBSD operačním systému.

Výhodou takového řešení je, že si vše mohu nastavit jak požaduji, doinstalovat různé programy a rozšiřovat tak funkci serveru, a dle mého názoru i ušetřeny velké finanční prostředky.

Uveďme si malý model domácnosti (nebo i firmy s malými odlišnostmi). Domácnost využívá obvykle tyto služby:

  • zálohování dat od uživatelů v rodině s vlastních zařízení (pokud ne doporuřuji)
  • sdílení dat na všech svých zařízeních v domácnosti
  • stahování dat z internetu (torrent)
  • FTP server pro přístup odkudkoli z internetu
  • vlastní webový server s podporou PHP, MySQL
  • DLNA server pro přehrávání filmů a hudby v chytrých televizorech apod.

Můžete se obrátit na různé poskytovatele služeb na internetu, nebo si pomocí různých vychytávek rozšířit vlastní PC apod. Já dal přednost jednomu centrálnímu uložišti dat, které navíc zajišťuje automatický potřebné služby (zálohy, stahování apod.). Je to již zmiňovaná aplikace NAS4FREE. Mám tak svůj vlastní CLOUD, data nemám u žádných poskytovatelů, mám je k dispozici v celé síti jak doma, tak na cestách. Multimediální přehrávače u televizoru mi přehrávají filmy, videa, rodinné fotografie a vše jednoduše a automaticky.

Stačí použít skoro jakékoli PC, k němu připojit dostatečný počet diskového prostoru a můžete začít. Více informací se dočtete na webu www.nas4free.org, kde je aplikace popsána. Nechci zde rozvádět nic na téma NAS, CLOUD nebo popisovat instalaci aplikace, nebo řešit, který je lepší apod., toho je všude na internetu dost, třeba:

Já Vám k ní v dalších příspěvcích popíšu, jak doinstalovat další služby. V základu má aplikace spoustu služeb, ale náročnější uživatel si ji může rozšířit zejména o: