Zálohování z Windows pomocí Rsync na server NAS4FREE

Na téma zálohování už toho bylo popsáno mnoho. Uvedu zde jen to nejnutnější co jsem musel pracně hledat po celém internetu, a s čím by jste mohli mít problémy. Budu se věnovat pouze nastavení služby RSYNC na serveru NAS4FREE, a nastavení WINDOWS stanic pro zálohování na server NAS4FREE pomocí programu DeltaCopy. Popíšu i problémy, se kterými se můžete setkat, jako je nastavení správné diakritiky souborů apod.

Hezky popořadě. Předpoklady:

 • nainstalován server NAS4FREE
 • stanice s OS Windows, kterou chceme zálohovat

Rsync na serveru NAS4FREE

Pokud máte nainstalován server NAS4FREE, obsahuje jednu ze služeb s názvem RSYNC. Jeho nastavení je velice jednoduché.

rsync_nas4freeV záložce Server/Settings vybereme uživatele, pod kterým poběží služba. TCP port můžeme nechat nebo zvolit jakýkoli jiný. Pro začátek nechejme stejný port, který nám stránka nabízí. Vpravo zakřížkujeme ENABLE a zvolíme Save and Restart.

Tímto máme službu povolenou, nyní přejdeme k samotnému nastavení tzv. Modulu, záložka Modules. Klikneme na ikonu + pro přidání nastavení. Tento Modul se dá chápat jako záloha jednoho PC. Těchto modulů si můžete přidat libovolně s různým nastavením.

rsync_modules

 • nastavíme NAME – název Modulu, ten budeme potřebovat znát na klientské stanici
 • nastavíme COMMENT – nastavte komentář, libovolně
 • nastavíme PATH – zde nastavte umístění, kde se budou zálohované data ukládat
 • položku LIST – odškrtnu, je to lepší, aby byl modul skrytý
 • položka USER ID – zde zapisujeme vlastníka nahraných souborů
 • položka GROUP ID – zde zapisujeme skupinu nahraných souborů
 • položka AUXILIARY PARAMETERS – zde uvedeme syntaxi, která doplní základní nastavení. Níže uvedené položky způsobí, že se k serveru budete muset při záloze pomocí jména a hesla přihlásit.
auth users = user
secrets file = /etc/rsyncd.secrets
 • za USER doplňte jméno uživatele, který se může připojit k Modulu. Lze volit libovolně, nemusí být zavedený v users. Může jich být i více, oddělené čárkou a mezerou. Jména a hesla pro RSYNC budeme nastavovat zvlášť ve výše uvedeném souboru /etc/rsyncd.secrets

Poslední co musíme udělat je vytvořit zmíněný soubor s hesly pro přístup ke službě RSYNC. Použijeme funkci v nabídce ADVANCED/FILE EDITOR.

nas4free_secret_file_rsync

Do pole FILE PATCH zapíšeme jméno souboru, který chceme vytvořit:

/etc/rsyncd.secrets

Do volného pole zapíšeme jména a hesla ke službě:

user:password
user1:password1

Poté klikneme na uložení souboru SAVE FILE. Nyní musíme nastavit vlastníka souboru a oprávnění k souboru, používám konzoli PUTTY, níže uvedené příkazy. Přihlásíme se pomocí konzole, nalistujeme do adresáře ETC ve kterém je uvedený soubor.

chmod 600 rsyncd.secrets
chown root rsyncd.secrets

NAS4FREE server je nastaven.

DeltaCopy pro Windows

Nyní si nainstalujeme klientskou aplikaci do PC s OS Windows, která se jmenuje DeltaCopy. Stáhnout si ji můžete zde.

Předem upozorňuji, že program po instalaci a nastavení sice bude fungovat, ale špatně. Pokud bude v názvech souborů a složek diakritika, špatně ji zkopíruje, díky rozdílným znakovým sadám. Postup řešení uvedu níže a přikládám ke stažení DeltaCopy – instal, patch.

Provedeme instalaci, program obsahuje jak verzi server tak verzi klient. Bude nás zajímat verze klient. Provedeme nastavení viz obrázek.

delte_copy_add_profile

 • zvolíme název profilu
 • nastavíme IP adresu server NAS4FREE
 • poslední položka je přesný název Modulu, který jsme nastavily na serveru, v našem příkladu „Test“
 • klikneme na Add Profile

delta_copy_settings

 • Zde je již nastavení jednoduché, přidáme složky a soubory k záloze, na záložce AUTHENTICATION nastavíme jméno a heslo, které jsme nastavily na serveru a v poslední řadě nastavíme SCHEDULE.
 • program podle nastavení zavede do plánovače úloh ve windows automatické spuštění.

DeltaCopy, řešení problémů

Při první instalaci a testování vše neběželo podle přání a řešení bylo polovičaté, v podstatě nepoužitelné, ale podařilo se vyřešit všechny nedostatky (snad). Níže jsou problémy, které jsem objevil.

Problém:
V plánovači úloh se úloha nespustí podle plánu a ve statusu je informace a neplatné aplikaci typu win32.

Řešení:
DeltaCopy si ukládá nastavení do souboru s koncovkou „.dcp“, ta podle všeho není asociovaná s programem. Stačí vyhledat tento soubor s nastavením, nachází se ve složce s programem DeltaCopy a zvolte „Otevřít v programu“ a přiřaďte ho k DeltaC.exe (DeltaCopy client). Poté se chyba již nevyskytuje a zálohy probíhají podle plánu.

Problém:
Pří záloze dochází k porušení názvů souborů, pokud obsahují diakritiku, popř. je omezena délka názvu souboru.

Řešení:
Program DeltaCopy je v podstatě nástavba na program CYGWIN, což je prostředí pro spuštění linuxových programů v prostředí windows. Řešení spočívá v PATCHnutí (záměně) knihoven, které program používá. Pokud si stáhnete nabízenou instalačku s patchem DeltaCopy – instal, patch, jen přehrajte po instalaci PATCH soubory do složky programu a problém je vyřešen.

V opačném případě si vytvořte vlastní aktuální verzi. Originální popis je zde.

 • Stáhněte si program Cygwin 32bit verzi a nainstalujte, při výběru zvolte Rsync a SSH, nejlépe někam do virtuální mašiny, program potřebovat nebudete, jen si po instalaci vezmete soubory. Potřebné soubory ze složky C:\cygwin\bin :
  cygiconv-2.dll
  cygintl-8.dll
  cygpopt-0.dll
  cygwin1.dll
  cygz.dll
  chmod.exe
  cyggcc_s-1.dll (nový soubor, v původní verzi se nenachází)
  
 • Stáhněte program „cwRsync“ verzi FREE, zde si vezmeme další soubory:
  rsync.exe
  ssh.exe
  
 •  a nyní stačí vyseparované soubory nahrát do složky DeltaCopy a vše funguje.